porodówka_BabyEye

Sprawdź, czy jesteś gotowy do przyjazdu na porodówkę

Na temat tego, jak powinna wyglądać torba do szpitala oraz jak się przygotować do porodu powstało bardzo wiele artykułów. W sieci znajdziesz całe kompletne listy dotyczące wyprawki do szpitala opracowane w sposób bardzo czytelny i rzeczowy. Można by się jedynie zapytać… czy jest jeszcze coś, co ojciec dziecka powinien przygotować przed wyjazdem do szpitala?

W pierwszej chwili nasuwa się odpowiedź, że jeśli wyprawka jest gotowa, to nic specjalnego przygotowywać nie musi… ale czy na pewno nic specjalnego? No właśnie, poniżej postaramy się wymienić te rzeczy, które wynikają z naszych doświadczeń i jeśli odpowiednio wcześniej zaplanowane zaoszczędzą Wam niepotrzebnych stresów w dniu wycieczki na porodówkę.

Zadbaj o spokojny transport

Gdy jedziecie własnym autem

Czy nie zdarzyło się nigdy jeździć „tuż pod kreskę” albo na tzw. oparach? Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, to nie wnikając w przyczyny (czy to braku czasu, czy też chęci odłożenia kolejnego wydatku na paliwo na kilka dni bliżej następnej wypłaty), to w ostatnich miesiącach ciąży Twojej żony lub partnerki zalecamy zmianę tego przyzwyczajenia. Dobrą regułą jest trzymanie się ok. 1/3 baku, jako minimum. Prawdopodobnie ostatnią rzeczą, o jaką chcecie się martwić w drodze do szpitala, jest to czy wystarczy Wam paliwa.

Gdy bierzecie taksówkę

W przypadku, gdy nie posiadacie własnego transportu i planujecie dojazd taksówką, dobrą zasadą jest trzymanie banknotu 50 złotowego w dostępnym i umówionym miejscu (np. na lodówce). Drugie 50 zł czekać może „w razie czego” u ojca w portfelu. Kwota oczywiście jest zależna od tego jak daleko macie z domu do szpitala.

Telefon jest niezbędny, ale tylko wtedy, gdy działa

Uzasadnienie posiadania przy sobie telefonu komórkowego w szpitalu jest na tyle oczywiste, że nie będziemy go szczegółowo opisywać. Pamiętaj jednak, że może się zdarzyć, że pobyt w szpitalu będzie dłuższy niż planowany (i nie chodzi tutaj tylko o poród naturalny, przy cięciu cesarskim możecie być również „miło” zaskoczeni kilkugodzinną kolejką). Jeśli jesteś oczekującym ojcem, to w większości przypadków znajdziesz w szpitalu gniazdko (są często na korytarzach lub w toaletach, ewentualnie pytaj w pokoiku salowych). Jednak, aby odnalezienie gniazdka dało efekt to musisz mieć przy sobie ładowarkę. Rekomendujemy więc zasadę „ładowarka jeździ z Tobą w samochodzie”.

Bez jedzenia żyć się nie da

Nie będziemy Cię zachęcać to zamawiania obiadu dwudaniowego na oddziale położniczym lub bloku porodowym w dniu planowanych narodzin Waszego dziecka. Jednakże jakaś przekąska, herbata czy woda często będą konieczne (kawy nie polecamy – ciśnienie Twojej krwi będzie i tak odpowiednio wyższe niż normalnie). W szpitalu są zazwyczaj dwie możliwości zjedzenia lub wypicia czegoś: sklepik przyszpitalny lub automaty vendingowe. Obie opcje jak się domyślasz nie powalą Cię na kolana efektem smakowym, jednakże obie będą wymagały posiadania przez Ciebie gotówki (płatność kartą w sklepikach przyszpitalnych to wciąż rzadkość, co do automatów, to te nowsze już taki wariant posiadają). W końcówce trzeciego trymestru ciąży swojej partnerki, trzymaj więc w portfelu zarówno kilka dwójek w monetach jak i dodatkową gotówkę na zakupienie czegoś w sklepiku przyszpitalnym.

Wiedz, kogo powiadomisz, że to „już”

Ojciec dziecka to często pierwsza osoba, która ma zaszczyt poinformować najbliższych o narodzinach niemowlaka. Ta wiadomość często ukraszona jest fotką noworodka (koniecznie wyłącz do tego celu lampę w telefonie – błysk lampy prosto w oczy noworodka, nie wyjdzie mu na zdrowie). Warto abyście wcześniej omówili sobie, kogo należy powiadomić. Takie ustalenia, pozwolą Wam również uniknąć niezręczności, kiedy to babcia dowie się o narodzinach wnuczki po kilku dniach od porodu ….i to od wujka. To właśnie ojciec dziecka ma okazję zrobić to pierwszy. Korzystaj w pełni z tego rzadkiego przywileju.

Parkuj i nie trać czasu

Ostatnim elementem, na który chcemy zwrócić Twoją uwagę to miejsce, w którym pozostawisz samochód, kiedy przyjedziecie do szpitala. W przypadku, kiedy szpital ma duży własny parking, wówczas problem rozwiązuje się sam (oczywiście pamiętając o zasadzie posiadania gotówki w portfelu). Jeśli jednak są to miejsca parkingowe na ulicy i to w strefie płatnego parkowania, sprawa nieco się komplikuje. Po pierwsze nie będzie łatwo znaleźć miejsce, po drugie szkoda Twojego czasu na szukanie parkometru i zastanawianie się nad tym, do której godziny będziesz parkował. Dobrym i sprawdzonym przez nas rozwiązaniem są aplikacje na urządzenia mobilne, umożliwiające płatności również za parking z Twojego telefonu. Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie pod recenzją aplikacji do płatności na odległość.

Niezależnie od Twojego przygotowania, oczywiście trzymamy kciuki za Wasz wspólny efekt końcowy!