muzyka_BabyEye

Czy puszczanie muzyki dzieciom pobudza kreatywność?

Wiele osób słyszało zapewne o nieocenionych skutkach muzykoterapii. Ale czy leczenie muzyką nie jest mitem? Czy puszczanie muzyki małym dzieciom a nawet kobietom w ciąży, może w jakikolwiek sposób wpłynąć na późniejszy rozwój dziecka? A może to tylko powtarzane przez kolejne osoby slogany, które nie mają poparcia w faktach. W tym artykule postaramy się omówić te właśnie kwestie.

Muzyka była i jest obecna w życiu

Muzyka od najdawniejszych czasów

Korzystne efekty wpływu muzyki na zdrowie i życie ludzi znane są od tysięcy lat. Starożytni filozofowie gloryfikowali muzykę jako sztukę, ale używali jej również dla odstresowania przemęczonych umysłów lub w poszukiwaniu natchnienia. Jednym ze znanych orędowników wielkiej siły muzyki był uczeń Sokratesa, Platon. Jak sam powiedział: „Muzyka to dusza wszechświata, skrzydła umysłu, lot wyobraźni i wszelkie życie”. Również umysły ścisłe nie bagatelizowały mocy, jaką daje muzyka. Jeden z najwybitniejszych fizyków XX wieku, Albert Einstein oświadczył kiedyś: „Gdybym nie był fizykiem, byłbym z pewnością muzykiem”. Czy jego zdolności kreatywnego a równocześnie logicznego myślenia były spowodowane faktem, że od czwartego roku życia grał na skrzypcach? Tego nie dowiemy się pewnie nigdy…

Muzykoterapia

Pomimo znanych od lat korzystnych właściwości muzyki, muzykoterapia została potraktowana zupełnie poważnie jako jedna z nauk, dopiero u schyłku II wojny światowej. Wówczas to w Stanach Zjednoczonych otworzono pierwsze studia uniwersyteckie związane z muzykoterapią. W latach osiemdziesiątych, badania nad leczniczymi wpływami muzyki przyczyniły się do powołania Światowej Federacji Muzykoterapii. Dziś wiemy, że muzyka poza wpływem na samopoczucie, jako środek terapeutyczny może oddziaływać korzystnie na napięcia mięśniowe, skrócenie okresu rehabilitacji, a nawet na układ krążenia (poprzez regulowanie częstości akcji serca oraz ciśnienia krwi), układ pokarmowy itd.

Puszczanie muzyki dzieciom

Słuchanie muzyki przez kobiety w ciąży

Jeśli wiemy już, że muzyka może przynieść korzyści dla Twojego zdrowia, to jest to wystarczający powód, dla którego warto słuchać muzyki będąc w ciąży. Dobre samopoczucie i relaks spodziewającej się dziecka mamy, będzie miał pozytywny wpływ również na płód. Należy również zaznaczyć, że badania faktycznie potwierdzają reakcję jeszcze nienarodzonych dzieci, na puszczaną muzykę kobietom w trzecim trymestrze ciąży. Odnotowuje się zwiększoną ruchliwość płodu, co oznacza, że płód z pewnością słyszy. Czy jednak muzyka puszczana „do brzucha” może sprawić, że dziecko będzie mądrzejsze lub kreatywniejsze? Niestety, nie znajdziemy tu jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ nie ma badań, które by to potwierdziły. Wiele osób twierdzi, że tak jest, podając za przykłady własne dzieci. Pozwólcie, że my pozostaniemy sceptyczni w tej kwestii, aczkolwiek mając na uwadze wcześniej wspomniane pozytywne właściwości muzyki, rekomendujemy jej słuchanie wszystkim przyszłym mamom.

Słuchanie muzyki przez małe dzieci

W przeciwieństwie do rozbieżności w opiniach, co do korzystnego wpływu muzyki na „inteligencję płodu” – to w przypadku dzieci już narodzonych naukowcy są zgodni. Zapoznając się z głośnymi badaniami Gordona Shaw’a dotyczącymi tzw. „efektu Mozarta” wiemy, że już w przypadku 3 latków, słuchanie muzyki poważnej, poprawia umiejętność kojarzenia faktów i tzw. zdolności przestrzennych. (Należy zaznaczyć, że efekt ten utrzymuje się tylko podczas słuchania muzyki lub czasami do kilku minut dłużej, niemniej jednak daje to możliwości dla treningu małych umysłów). Niezaprzeczalnym jest również fakt, że nauka gry na instrumentach w przypadku małych dzieci pozwala im na lepsze rozumienie np. przedmiotów ścisłych, w tym arytmetyki czy przestrzeni trójwymiarowej. Znanym powszechnie jest też sposób ułatwiający dzieciom naukę, polegający na wprowadzaniu rytmu a więc elementu nieodzownie związanego z muzyką (np. nauka abecadła).

Jaka muzyka najlepsza dla kobiety w ciąży i dla małych dzieci

Podsumowując ten wpis, należałoby się zapytać: jaka więc będzie najlepsza muzyka dla mamy w ciąży a jaka dla małego dziecka? Odpowiedzi zdają się nasuwać same… Jeśli jesteś w ciąży, to wybierz muzykę, którą Ty lubisz. Taką, która Cię odpręża i powoduje, że odczuwasz przyjemność. Jeśli puszczasz muzykę swojemu dziecku lub jeśli uczycie się grać na jakimś instrumencie, to wybierzcie muzykę lub rytm taki, który się spodoba dziecku. Siła muzyki zadziała tylko wtedy, gdy będzie wzbudzać pozytywne emocje u dziecka.