mikrofala_BabyEye.pl

Uważaj, jeśli robisz posiłek dla dziecka w mikrofalówce

Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek zadać sobie pytanie: czy mogę bezpiecznie podgrzewać posiłek w mikrofalówce, gdy przeznaczony jest on dla dziecka? Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, to z pewnością nie jesteś jedyną osobą, która ma wątpliwości, co do bezpiecznego korzystania z energii mikrofalowej w przypadku posiłków dla dzieci. Możliwe, że spowodowane jest to zarówno pozytywnymi publikacjami zwolenników stosowania nowoczesnych sprzętów AGD, a z drugiej strony ostrzeżeniami przeciwników używania kuchenek mikrofalowych, jako urządzeń, które mogą siać spustoszenie w organizmach dzieci. W tym artykule postaramy się przyjrzeć temu zagadnieniu.

Energia mikrofalowa

Pole elektromagnetyczne

Energia mikrofalowa jest ściśle związana z polem elektromagnetycznym. Kto z fizyki pamięta, fala elektromagnetyczna łączy w sobie po pole elektryczne i magnetyczne o różnej energii. Ponieważ fala elektromagnetyczna jest ruchoma tj. rozchodzi się w różnych kierunkach, to używamy tu pojęcia tzw. promieniowania elektromagnetycznego. Promieniowanie takie, ma bardzo szerokie zastosowanie, ale i bardzo zróżnicowane właściwości (np. różnie może oddziaływać na inne obiekty, materiały lub też pokarm). Z tego też względu, w naszym przypadku skupimy się tylko na energii mikrofalowej, a więc fali elektromagnetycznej o konkretnych parametrach w zakresie częstotliwości.

Zasada działania kuchenki mikrofalowej

Zasada działania kuchenki mikrofalowej wykorzystuje jedną z właściwości wody, dotyczącą silnego pochłaniania przez nią fal mikrofalowych w określonym zakresie częstotliwości. To, co więc zrobiono, to wyprodukowano źródło mikrofal, które to źródło emituje fale o częstotliwościach „najchętniej” pochłanianych przez wodę. Jeśli znów wrócimy do naszej szkolnej fizyki, to przypomnimy sobie, że pochłonięta energia nie może zniknąć, lecz może być, co najwyżej zamieniona na inną energię. W tym przypadku pochłaniana energia zamieniana jest na ciepło. W efekcie, wszystko co zawiera cząsteczki wody będzie się nam pięknie grzało przy takim źródle mikrofal. W mikrofalówce podgrzewanie odbywa się jednak nierównomiernie (powstają gorące centra w miejscach gdzie skupiona jest woda), stąd też kontrola miejscowej temperatury jest utrudniona.

Czego unikać

Nieodpowiednie pokarmy podgrzewane w mikrofalówce

Nie podgrzewaj ani nie rozmrażaj w mikrofalówce mleka odciągniętego z piersi. Podgrzewając mleko kobiece w ten sposób, możesz zmniejszyć jego właściwości odżywcze. Jest również wiele negatywnych opinii, co do podgrzewania w mikrofalówce kaszek dla dzieci z uwagi na możliwą zmianę struktury białek. Jeśli przygotowujesz posiłki samemu dla dziecka już starszego, to pamiętaj, aby unikać używania mikrofal do posiłków, które wymagają obróbki cieplnej przed spożyciem. Dotyczyć to będzie surowego mięsa zarówno czerwonego jak i białego. Ostatecznie, w przypadku gdy zdecydujesz się na podgrzewanie posiłku z użyciem mikrofalówki, pamiętaj o nierównomiernym podgrzewaniu i zawsze dokładnie wymieszaj oraz sprawdź posiłek przed podaniem dziecku (czy nie jest on zbyt gorący).

Niebezpieczne naczynia do podgrzewania w mikrofalówce

Jeśli zdarza Ci się przetrzymywać pokarm w opakowania z tworzywa sztucznego zawierających BPA (Bisfenol A), to w żadnym wypadku nie podgrzewaj jedzenia dla dziecka w takim opakowaniu. BPA pomimo swojej szkodliwości, nie został całkowicie wycofany z produkcji opakowań, a jego podgrzewanie zwiększa emisję do pokarmu. Z zupełnie innych względów tj. bezpieczeństwa działania samego urządzenia, nie należy wkładać do mikrofalówki nie tylko elementów metalowych, ale również naczyń z metalizowanymi wzorami. Podgrzewanie w mikrofalówce w naczyniach drewnianych również nie jest dobrym pomysłem ze względów szybkiego niszczenia tego typu naczyń (gorąca woda będzie wnikała w strukturę drewna). Możesz za to wykorzystywać naczynia szklane i ceramiczne, pamiętaj jednak o zachowaniu ostrożności podczas ich wyciągania. Mogą się nagrzewać szybciej niż posiłek, który w nich podgrzewasz.

Złe ustawienie kuchenki mikrofalowej

Miejscem ustawienia kuchenki mikrofalowej jest w większości przypadków kuchnia. Często, będzie to również miejsce karmienia Twojego dziecka. W takim przypadku zalecamy zachowanie przynajmniej 1-2 metrów odległości od kuchenki mikrofalowej do miejsca, w którym ustawiasz krzesełko do karmienia. Kuchenka mikrofalowa posiada bezpieczną obudowę, lecz miej na względzie fakt, że obudowa będzie bezpieczna, jeśli jest szczelna. Ubytki, stłuczenia obudowy, porwana uszczelka lub uszkodzone mechanizmy dociskowe drzwiczek sprawiają, że mogą pojawić się wycieki mikrofal.

Podsumowanie

Publikując ten artykuł, nie zachęcamy do stosowania kuchenek mikrofalowych ani też nie odradzamy ich używania. Członkowie naszego zespołu sami niejednokrotnie korzystali z udogodnień, jakie daje kuchenka mikrofalowa w przypadku skróconego czasu przy podgrzewania posiłków. Zwracamy jednak uwagę, że przy stosowaniu tego urządzenia, należy trzymać się określonych zasad, tak, aby minimalizować możliwe zagrożenia lub niekorzystne skutki. Przeczytaj instrukcję obsługi swojej kuchenki mikrofalowej i zawsze stosuj się do zaleceń producenta.
  • Bardzo rozsądne, cieszę się że nie panikujecie na temat mikrofalówek jak czyni to wiele blogów parentingowych.

    Pozdrawiam wszystkich, i zapraszam do mnie

  • Warto zawsze mieć dystans do takich rzeczy. Ale nie da się również żyć bez nich…