Jak widzi dziecko_BabyEye.pl_main_III

Dowiedz się dokładnie jak widzi małe dziecko – część III (ostatnia)

Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się pomyśleć przez chwilę: jak widzi Moje dziecko? To prawdopodobnie jesteś osobą, dla której napisaliśmy tę publikację. Jak wygląda świat dziecka w pierwszych dniach od przyjścia na świat, a jak po pierwszym tygodniu czy miesiącu? Czy już mnie poznaje?…Czy widzi, że się uśmiecham?…Czy wie jaki kolor włosów ma Mama a jaki Tata? W tym cyklu artykułów postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

CZĘŚĆ TRZECIA: CO WIDZĄ DZIECI W KOLEJNYCH MIESIĄCACH

W CZĘŚCI DRUGIEJ opisaliśmy szczegółowo widzenie noworodków oraz dzieci w wieku do trzech miesięcy. W tej części (ostatniej), postaramy się wyjaśnić jak widzą dzieci w kolejnych miesiącach życia.

Widzenie dzieci w wieku od trzech do sześciu miesięcy

Obraz widziany oczami dziecka

jak widzą małe dzieci_BabyEye.plW tych miesiącach rozwija się lepsza kontrola ruchów gałek ocznych i Twoje dziecko może coraz lepiej dostrzegać nawet małe przedmioty jak również śledzić poruszające się obiekty. Często dzieci są także w stanie rozpoznawać coś co już widziały (np. Twoją twarz). W tym czasie dziecko może również lokalizować położenie widzianych obiektów a jednocześnie może już posiadać koordynację ruchów – co w efekcie umożliwia mu sięganie po przedmioty, które widzi. Jest również duże prawdopodobieństwo, że Twoje dziecko nauczyło się poprawnego widzenie kolorów. Ze swojej strony możesz dziecku pomagać w rozwijaniu umiejętności koordynacji wzrokowo-ruchowej, oferując mu łatwe do uchwycenia zabawki lub grzechotki. Będzie ono również zachwycone, kiedy pojawiać się będą i znikać z zasięgu jego wzroku znajome kształty czy twarze (to dla Twoje dziecka pierwsza zabawa w chowanego). Możesz również już uczyć swoje dziecko rozpoznawania bardziej subtelnych różnic w kolorach i odcieniach, np. spędzając dużo czasu na zabawie na barwnych matach czy rozkładając wiele przedmiotów na podłodze.

Co powinno zaniepokoić rodziców:

– gdy dziecko nie skupia wzroku na osobach,

– nie skupia wzroku na zabawkach,

– nie wyciąga ręki  w kierunku zabawki,

– słabo interesuje się otoczeniem,

– nie reagują na odbicie w lustrze,

– występują nietypowe zachowania np. kiwanie się.

Jeśli występuje jeden lub kilka z wyżej wymienionych objawów wówczas należy niezwłocznie udać się do lekarza okulisty najlepiej tego, który specjalizuje się w leczeniu dzieci.

Widzenie dzieci po pół roku

Obraz widziany przez „półroczniaka”

jak widzą małe dzieci po pół rokuU dziecka dużo lepiej rozwija się postrzeganie głębi, która jest umiejętnością oceny, czy obiekty są bliżej lub dalej od innych obiektów. Choć uwaga dziecka skupia się częściej na obiektach, które znajdują się w pobliżu, to jego widzenie jest wystarczająco rozwinięte, aby rozpoznawać ludzi i przedmioty znajdujące się po drugiej stronie pokoju. Większość dzieci, zaczyna w okresie około 8-miu miesięcy znacznie poprawiać również koordynację oko-ręka co jest elementem  kojarzenia i zestawiania przez dziecko wszystkich informacji sensorycznych. Dzieci w tym wieku są bardzo zainteresowane badaniem ich środowiska i uwielbiają patrzeć i słuchać. Możesz bawić się ze swoją pociechą w chowanie zabawek lub twarzy, tak aby pomóc dziecku rozwijać pamięć wzrokową. Nazywaj również widziane przez dziecko obiekty podczas zabawy, tak aby zachęcać do rozwijania umiejętności skojarzeń.

Co powinno zaniepokoić rodziców:

– gdy dziecko nie interesuje się nowymi zabawkami,

– nie patrzy na zabawki, którymi się bawi,

– nie interesuje się małymi zabawkami, nie zauważa ich,

– nie skupia wzroku na zabawkach oddalonych o 1-2 m,

– nie interesuje się otoczeniem,

– nie obserwuje domowników,

– ma słaby rozwój motoryczny,

– występuje opóźniona koordynacja ruchów głowy i oczu.

Jeśli występuje jeden lub kilka z wyżej wymienionych objawów wówczas należy niezwłocznie udać się do lekarza okulisty najlepiej tego, który specjalizuje się w leczeniu dzieci.

Podsumowanie

Reasumując wzrok to zmysł podlegający rozwojowi. Warunkiem właściwego rozwoju widzenia jest prawidłowo funkcjonujący układ wzrokowy oraz poszczególne jego części. Jak najwcześniej wykryte zaburzenia oraz podjęte leczenie i rehabilitacja pozwolą na zmniejszenie, ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie problemów z widzeniem w dzieciństwie i dalszym już dorosłym życiu. Pamiętajmy, że to w jaki sposób widzi dziecko wpływa również w dużej mierze na jego rozwój psychomotoryczny. Nie lekceważmy nawet najdrobniejszych symptomów problemów z widzeniem u dzieci. Jeśli cokolwiek zaniepokoi rodziców, wówczas powinni jak najszybciej udać się do poradni okulistycznej dla dzieci, ośrodka wczesnej interwencji lub poradni rehabilitacji wzroku.

 

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami optometrii z Salonu Dobry Optyk z Wrocławia, specjalizującym się również w badaniu wad wzroku u dzieci. Optometryści Ci, na co dzień przeprowadzają pomiary parametrów układu wzrokowego, stąd też informacje zawarte w niniejszym artykule są przekazem uwzględniającym także odniesienie praktyczne.

 

Podobne posty: Aplikacja symulująca obrazy widziane przez małe dzieci BabyEye Symulator.