Jak widzi dziecko_BabyEye.pl_main_II

Dowiedz się dokładnie jak widzi małe dziecko – część II

Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się pomyśleć przez chwilę: jak widzi Moje dziecko? To prawdopodobnie jesteś osobą, dla której napisaliśmy tę publikację. Jak wygląda świat dziecka w pierwszych dniach od przyjścia na świat, a jak po pierwszym tygodniu czy miesiącu? Czy już mnie poznaje?…Czy widzi, że się uśmiecham?…Czy wie jaki kolor włosów ma Mama a jaki Tata? W tym cyklu artykułów postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

CZĘŚĆ DRUGA: CO WIDZĄ DZIECI W PIERWSZYCH TRZECH MIESIĄCACH

CZĘŚCI PIERWSZEJ opisaliśmy podstawowe funkcje oka oraz wskazaliśmy główne różnice podawane przez źródła naukowe w zakresie widzenia dorosłych i dzieci. Należy jednak wspomnieć, że ostatecznie nierozstrzygnięte pozostają do dziś wszystkie różnice w widzeniu świata przez niemowlęta w porównaniu do osób dorosłych. Z całą pewnością jednak można stwierdzić, że widzą one świat inaczej niż dorośli. W tej części zajmiemy się szczegółowo widzeniem noworodków oraz dzieci w wieku do trzech miesięcy.

Od narodzin do pierwszych 4 tygodni

Jak widzą noworodki

Jak widzi małe dziecko BabyEye.plObraz widziany oczami noworodka jest rozmazany a dziecko nie potrafi jeszcze prawidłowo interpretować kolorów. Jeśli przyjmiemy tezę o widzeniu centralnym za prawdziwą, to w okresie do pierwszych 2 tygodni noworodki prawdopodobnie będą miały mocno zawężone pole widzenia. W tym czasie dziecko nie wie również, jak sprawnie korzystać ze swoich obu oczu jednocześnie. Oczy mogą zatem wędrować za obiektami losowo i dziecko dopiero nauczy się koncentrować na wybranych kształtach. Aby pomóc swojemu dziecku w kolejnych etapach rozwoju możesz używać lampki nocnej w jego pokoju oraz pokazywać mu zabawki o kontrastowych kolorach z odległości 20-30cm od twarzy.

Co powinno zaniepokoić rodziców:

– widoczna różnica wielkości gałek ocznych,

– przymglona rogówka, biała źrenica, nierówne źrenice, nierówna szerokość szpary powiekowej,

– zamiast łez pojawia się inna wydzielina np. ropa,

– dziecko nie patrzy pobliskie osoby, często ma zamknięte oczy,

– gałki oczne lub jedno oko odchylają się przez cały czas od właściwego ułożenia,

– dziecko bardzo często uciska oczy piąstkami.

Jeśli występuje jeden lub kilka z wyżej wymienionych objawów wówczas należy niezwłocznie udać się do lekarza okulisty najlepiej tego, który specjalizuje się w leczeniu noworodków.

Od miesiąca do trzech miesięcy

Jak widzą dzieci do 3-ego miesiąca

jak widzi małe dziecko Baby Eye.plTwoje dziecko uczy się kolorów ale wciąż ma trudności z ich rozróżnieniem. Zbliżone odcienie (np. pomarańczowy i czerwony) są dla niego jak podobne dźwięki dla osoby, która z muzyką ma niewiele wspólnego. Dodatkowo kontrastowość jest wciąż dużo niższa a niżeli u osoby dorosłej. To właśnie główne powody, dla których dzieci na tym etapie wolą wyraźne wzory o wysokim kontraście (np. czarno-białe). W tym okresie Twoje dziecko doskonali również umiejętność koncentracji na kształtach i ich chwilowego śledzenia. Możesz zachęcać swoje dziecko do dalszego rozwoju pokazując mu z bliska obrazki, zdjęcia czy zabawki. Nie zdziw się również, jeśli w okresie około trzech miesięcy, dziecko nagle wyciągnie rękę do Twojej twarzy jeśli będzie ona na tyle blisko.

Co powinno zaniepokoić rodziców:

– gdy dziecko nie skupia wzroku na twarzach rodziców,

– wyraźnie patrzy tylko jednym okiem (ustawia głowę w jedną stronę),

– jest nadwrażliwe na światło, mruży oczy, zamyka je, zaciska silnie powieki,

– reaguje na bodźce lub ruch tylko z boku głowy a nie na wprost twarzy,

– przygląda się własnej ręce, ale tylko po jednej stronie ciała,

– oczy często zezują lub poruszają się niezależnie od siebie,

– oczy drgają w poziomie, pionie lub naprzemiennie.

Jeśli występuje jeden lub kilka z wyżej wymienionych objawów wówczas należy niezwłocznie udać się do lekarza okulisty najlepiej tego, który specjalizuje się w leczeniu małych dzieci.

Tekst jest kontynuacją CZĘŚCI PIERWSZEJ. Opublikowana została już CZĘŚĆ TRZECIA artykułu.

 

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami optometrii z Salonu Dobry Optyk z Wrocławia, specjalizującym się również w badaniu wad wzroku u dzieci. Optometryści Ci, na co dzień przeprowadzają pomiary parametrów układu wzrokowego, stąd też informacje zawarte w niniejszym artykule są przekazem uwzględniającym także odniesienie praktyczne.

 

Podobne posty: Aplikacja symulująca obrazy widziane przez małe dzieci BabyEye Symulator.