masaż_BabyEye

Dlaczego masaż niemowląt jest korzystny dla rozwoju

Powszechnie wiadomo, że codziennie wykonywany masaż dziecka jest doskonałym sposobem na utrwalanie więzi pomiędzy rodzicem a noworodkiem. Nie jest to żadnym odkryciem, ponieważ pozytywny wpływ dotyku rodzicielskiego znany był od wielu lat. Coraz częściej pojawiają się również opinie, że systematyczny masaż niemowląt sprzyja lepszemu spaniu, pobudza do prawidłowego rozwoju fizycznego a nawet może wzmacniać system odpornościowy dziecka. Dlaczego zatem nie masować niemowląt codziennie? W tym artykule spróbujemy Was do tego zachęcić.

Kilka informacji wstępnych o masażu niemowląt

Masaż – skąd się wziął?

Historyczne dowody na stosowanie masażu znaleziono w wielu starożytnych cywilizacjach. W Indiach, Chinach, Egipcie, Rzymie czy Mezopotamii używano masażu, jako formy leczenia. Najstarsze dowody na posiadaną wiedzę w zakresie masażu odkryto w Indiach. Wynika z nich, że masażu używano już trzy tysiące lat przed naszą erą. W tamtym okresie, masaż związany był z holistycznym indyjskim systemem medycznym przekazywanym z pokolenia na pokolenie ustnie. Wierzono, że ponieważ masaż ma uzdrawiającą moc, to wiedza ta musi pochodzić od bogów. Dziś posiadamy dużo bardziej szczegółową wiedzę dotyczą skutków masażu jak również metod i odpowiednich technik masowania.

Masaż niemowląt i jego skutki

Masaż małych dzieci charakteryzuje się łagodnymi ruchami, przypominającymi głaskanie. Masaż ten jest pozbawiony mocnych ucisków lub też manipulacji stawami (czego powinniśmy również unikać nawet w przypadku starszych dzieci, jeśli nie posiadamy wiedzy fizjoterapeutycznej). To, co wyróżnia masaż dzieci to dodatkowe elementy relaksujące, które powinny pochodzić od rodzica, takie jak śpiewanie, nucenie lub też ciągłe mówienie do dziecka za pomocą możliwie ciepłego tonu głosu. Spośród korzyści płynących z masażu niemowląt i małych dzieci, w pierwszej kolejności specjaliści wyróżniają umocnienie więzi pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Dlaczego tak się dzieje? Masując dziecko rodzic jest skoncentrowany wyłącznie na maluchu. Wszystkie sygnały dotyczące zadowolenia z masażu bądź też znudzenia masażem wysyłane przez dziecko są od razu odbierane przy tym kontakcie przez rodzica. Jeżeli masujesz dziecko regularnie, zaczynasz uczyć się tych sygnałów i dowiadujesz, na jakie bodźce dziecko reaguje pozytywnie a czego np. nie lubi. Dodatkowo powtarzalność tych czynności sprawia, że zaczynasz przewidywać pewne reakcje dziecka już na podstawie np. jego mimiki lub ruchów ciała, jakie wykonuje. To nic innego jak czysty przykład tego, jak można „rozumieć się bez słów”. Masując niemowlę, mówienie lub śpiewanie do naszej pociechy przychodzi nam również bardziej naturalnie. Wielokrotnie wymieniany kontakt wzrokowy lub współpraca niemowlęcia i matki to elementy, które sprawiają, że masaż może również pomóc mamom z depresją poporodową.

Kiedy wykonywać masaż niemowląt

Masaż po kąpieli

Czas po kąpieli to idealny moment na masaż niemowląt. Możemy go rozpocząć już na etapie osuszania ciała ręcznikiem. Do masażu po kąpieli używać najlepiej naturalnych nierafinowanych olejków roślinnych. Przy okazji nawilżania powinny one wpływać korzystnie na mikroflorę skóry. Rozpoczynając masaż od stóp dziecka, powoli przesuwamy się w górę ciała. Dobrze, aby po masażu dziecko miało chwilkę przerwy przed karmieniem wieczornym.

Masaż przy zmianie pieluszki

Zmiana pieluszki to również doskonały czas na krótki masaż. W przypadku, gdy nie rozbierasz swojej pociechy w całości, a tylko rozpinasz dolną część ubranka, możesz zrobić masaż tylko dolnej części ciała. Jest wiele technik masażu samych nóżek. Możesz wykonywać coś na kształt zsuwania ręką obręczy od uda do kostki lub też wykonywać lekkie zamiatania w dół (używając tzw. leg–sweep technique). Masaż nóżek można również połączyć z powolnym „rowerkiem” wykonywanym nóżkami.

Masaż przed spaniem

Z pewnością znajdziecie zróżnicowane opinie, co do masażu niemowląt robionego przed spaniem. Jeśli jednak zadbacie o to, aby rozpocząć go nieco wcześniej, tj. tak żeby nie dopuścić do rozdrażnienia Waszej pociechy z uwagi na zmęczenie, wówczas będzie to również doskonały moment na masaż. W przypadku problemów trawiennych, podczas masażu możemy koncentrować się na masowaniu brzuszka używając ruchów okrężnych (zegarowych). Zaletą masażu przed spaniem jest z pewnością dodatkowe zrelaksowanie maluszka, z zastrzeżeniem, że nie jest ono zbyt przemęczone.

Masaż przy zabawie

Mało kto wie, że są również techniki masowania małych dzieci w ubranku. W taki przypadku musimy posłużyć się dodatkowym narzędziem, jakim jest np. gumowa piłeczka do masażu, którą możesz kupić za parę złotych. Masowanie w tym przypadku będzie polegało na delikatnym toczeniu piłeczki po pleckach, ramionach, przedramionach lub nóżkach naszej pociechy. Ta metodę masażu możesz wykorzystać podczas czasu przeznaczonego na zabawę z dzieckiem. Dużo łatwiej będzie Ci masować dziecko za pomocą piłeczki, w przypadku, gdy potrafi ono już samodzielnie siedzieć w trakcie zabawy.

Masaż niemowląt i małych dzieci – podsumowanie

Podsumowując ten wpis zwracamy uwagę, że nie wyczerpuje on tematu i nie uczy konkretnych technik masowania. Artykułem, chcielibyśmy zwrócić Waszą uwagę na pozytywny wpływ masażu na rozwój niemowląt i małych dzieci. Jeśli chcesz rozwijać swoje umiejętności w zakresie masażu niemowląt, gorąco zachęcamy do korzystania z fachowej literatury i filmów szkoleniowych dostępnych na rynku.

Posty powiązane tematycznie: masaż niemowląt i dzieci w aplikacji mobilnej.
  • Myślę że masaż jest bardzo ważny, dziecko odczuwa to tak samo jak my czyli jest to również dla niego pomocne i odprężające. Tak samo jak wygodne ubranko, buciki czy cokolwiek. Małe dzieci podobno najlepiej dobrze okręcić wtedy im najlepiej.

    https://zoio.pl/obuwie/klapki

  • Masaż to jeden z najważniejszych rzeczy w rozwoju niemowląt. Ja również staram się wykonywać go często dla swojego malucha. Pomaga na pewno.